آخرین سنگر تبعیض جنسیتی

ضرورت شناخت اقلیت های جنسیتی:

“آخرین سنگر تبعیض ”

 

در روابط انسانی معیارهای مختلفی برای طبقه بندی، تفاوت و تبعیض قائل شدن وجود داشته و دارد.

معیارهایی مانند نژاد، جنسیت، ثروت، تبار، حرفه و …

هیچ یک از این معیارها به طور محض و مطلق در اختیار ما آدمیان نیست و هر انسانی از زمان تولد با ژنتیک خاص و در محیط خانوادگی و طبقه اجتماعی خاصی زاده می شود که تا پایان زندگی در شکل گیری سرنوشتش موثر است.

در این میان اگرچه انسان با توانایی هایش می تواند در تغییر سرنوشت خود ، طبقه اجتماعی ، شغلی و فرهنگی اش نقش ایفا کند ولی کمترین تاثیر را در آنچه به طور ژنتیکی به ارث می برد می تواند بگذارد.

بنابراین طبقه بندی و تبعیضی که ناشی از تفاوت های ژنتیکی و طبیعی است ناعادلانه ترین و غیرمنصفانه ترین نوع تبعیض و نابرابری است.

روشنگری درباره تبعیض نژادی سالهاست که مورد توجه قرار گرفته و خوشبختانه امروز مبارزه و مخالفت با آن به یک هنجار اجتماعی جهانی تبدیل شده است؛ اکنون از نوعی تبعیض سخن می گویم که مانند نژاد ناشی از ژنتیک است و انسانها قدرتی بر انتخاب آن ندارند ولی جوامع و فرهنگ های بسیاری در برابر پذیرش این تفاوت های طبیعی مقاومت  و حتی آن را انکار و از آن تاسف آورتر سرزنش و تحقیر می کنند و  آن تبعیض جنسیتی است.

اگرچه تبعیض جنسیتی به صورت تبعیض نسبت به زنان سابقه ای طولانی دارد و خوشبختانه با تحولات دویست سال اخیر جوامع بشری بهبودی نسبی در این امر رخ داده است ولی همچنان راهی طولانی در مسیر تحولات فکری ، فرهنگی و بویژه در باورهای جمعی پیش روست.

برخلاف آگاهی و مبارزه علیه تبعیض نژادی و تبعیض علیه زنان ، آگاهی بخشی و به رسمیت شناختن تفاوت های طبیعی دگرباشان یا اقلیت های جنسیتی  و مقابله با تبعیض نسبت به آنان در آغاز راه است و در برخی جوامع هنوز در مرحله انکار و نادیده گرفتن و سرکوب است.

به عنوان یک روانشناس بر این باورم که معرفی علمی موضوع دگرباشان جنسیتی و شناساندن آن به عنوان پدیده ای طبیعی و ژنتیکی به جامعه نقش مهمی در سلامت عمومی جامعه و بویژه سلامت روان و عزت نفس دگرباشان که می توانند در میان اعضای خانواده هایمان باشند  ایفا خواهد کرد و بر ماست که در این مسیر کوشا باشیم.

در پایان بر این باورم که آخرین سنگر تبعیض در جوامع بشری تبعیض جنسیتی است و آگاهی بخشی نسبت به آن نقشی بی بدیل در هرچه اخلاقی و انسانی تر کردن جوامع انسانی ایفا می کند و بسیاری تبعیض های ناشی از فرهنگ و اسطوره ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

دکتر محمودرضا تخیری

روانشناس و مدرس دانشگاه

@ravanyavarr

@drtakhayori

www.ravanyavar.ir


 

0 پاسخ به "آخرین سنگر تبعیض جنسیتی"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و برنامه نویسی توسط YASIN
X